Czy olej RSO jest legalny?

 Żeby odpowiedzieć na to pytanie zacznijmy od początku.

Co to jest olej RSO?

Nazwa pochodzi od twórcy, Ricka Simpsona (Rick Simpson Oil), który pierwszy raz stworzył ten olej. Teraz jest najbardziej znany jako aktywista propagujący użycie medycznej marihuany.

Nie zawsze tak było. Pod koniec tak 90tych Simpson usuwał azbest ze słabo wentylowanej szpitalnej kotłowni. Stracił przytomność od toksycznych oparów.
Po tym wydarzeniu otrzymał niezwłocznie pomoc, ale dalej odczuwał na zawroty głowy i szum w uszach. Tradycyjna farmakoterapia nie przynosiła efektów, więc zaczął szukać alternatywnych sposobów leczenia. 

Dzięki temu później zaczął uprawiać i stosować konopie. Bóle były już wspomnieniem.

Kilka lat później w 2003 r zdiagnozowano u niego raka podstawnokomórkowego skóry. To wydarzenie sprawiło, ze zaczął dalej szukać możliwych zastosowań marihuany, az trafił na badanie z The Journal of the National Cancer Institute,
w którym stwierdzono, ze THC czyli główny składnik działający psychoaktywnie, zabija komórki rakowe u myszy. Nie pozostało nic innego, tylko stworzyć olej domowymi sposobami.

Stworzony olej z konopi nakładał na skórę. Jak twierdzi, nowotrorowe zmiany na przedramieniu zniknęły w niecały tydzień. Od tego momenty stał się prawdziwym zwolennikiem leczniczych właściwości marihuany i był bardzo zdeterminowany, aby podzielić się swoim odkryciem ze światem.

Nie opatentował oleju ani metody ekstrakcji, aby każda potrzebująca osoba, jak twierdzi, miała możliwość wypróbowania terapii.

 Jak się wykonuje olej RSO?

Według przepisu na stronie Ricka kwiaty konopi zalewane są naftą lub alkoholem izopropylowym (dopuszcza się stosowanie innych alkoholi), z których ekstrahowana jest żywica, następnie pozostawia się olej do odparowania rozpuszczalnika, aby powstała tak zwana pasta. 

Olej RSO nie jest nazwą handlową żadnego produktu, w związku z tym może zawierać różne ilości THC.

RSO nie musi być ekstraktem full-spektrum i zazwyczaj nim nie jest, choć jest zazwyczaj tak przedstawiany. Wszystko zależy od procesu technologicznego.

 

Czy olej RSO zawiera określone stężenie THC?

 

Skoro olej RSO nie jest nazwą handlową żadnego produktu i na wielu stronach opisywany jest jako „krople z THC” czy „olej z THC”  to z powodzeniem można to wykonać w aptece na podstawie recepty lekarskiej. Lekarz wybierze odpowiednie stężenie uwzględniając między innymi stan zdrowia, wiek i wiele innych.

A tak zwana pasta, czyli nierozcieńczona lub rozcieńczona do na przykład 20 ml żywica uzyskana z kwiatów konopi może być również uzyskana w aptece. Całkowicie legalnie, bez ryzykowania swoim zdrowiem niewiadomych źródeł i stosowanych rozpuszczalników.

 

Czy olej RSO zakupiony w internecie jest legalny?

Warto zaznaczyć, że olej RSO kupowany w sklepach internetowych nie jest legalną formą formy płynnej, w której zawarty jest ten psychoaktywny kanabinoid. Pomimo, że znajdziemy wiele stron, które oferują taki produkt.

 

Według Prawa Farmaceutycznego jedynym miejscem, gdzie można uzyskać środki psychoaktywne jest apteka. Tam masz pewność jakości powstałego produktu.
Oprócz farmaceuty, który stoi na straży jakości wydawanego leku, jest wiele organów, które sprawdzają czy wszystko wykonywane jest lege artis, czyli zgodnie ze sztuką.

 

Olej RSO w domu  

Wielu pacjentów przetwarza susz na własną rękę. Dzięki domowym warunkom
i braku odpowiedniej aparatury, wiele substancji ulatnia się i nie znamy końcowych zawartości kannabinoidów. Pomijając już, że sam proces ekstrakcji może być mało wydajny pozostaje jeszcze wysoka temperatura, która powoduje utratę terpenów
i innych lotnych związków zawartych w  kwiatach konopi. 

 

 

 

Pełne spektrum kanabinoidów w oleju zawierających THC?

Hasło pełne spektrum odnosi się bardziej do oleju full-spektrum (Full-Spectrum Cannabis Oil/ FSCO) lub ekstraktu olejowego zawierającego pełne spektrum kannabinoidów (Full-Extract Cannabis Oil/ FECO), niż do oleju RSO. 

Obecne są w nich wszystkie związki zawarte w konopiach takie jak kanabinoidy, terpeny, flawonoidy, kwasy tłuszczowe, fenole. Często stosuje się zamiennie te
2 skróty, bo ekstrakt jest często rozcieńczany właśnie olejem.

 

 

Po co Wam te informacje? 

By wiedzieć, że istnieją różne rodzaje olejów. Mogą się różnić, zawartością substancji psychoaktywnych (w tym THC), i innych kannabinoidów (np.: CBD, CBDA, CBG), stężeniem terpenów. 

 

 

Rodzaje olejów

 

Full-Spectrum Cannabis Oil (FSCO)- Olej full-spektrum zawierający ekstrakt
z konopi

Full-Extract Cannabis Oil (FECO)- ekstrakt olejowy full-spektrum z konopi

High Terpene Full Spectrum Extract (HTFSE)⁠ czyli ekstrakt zwierający dużą zawartość terpenów
High Cannabinoid Full Spectrum Extract (HCFSE) czyli ekstrakt full-spektrum zawierający duże stężenia kannabinoidów

 

 

Tyczy się to każdego rodzaju oleju, który zawiera wyciąg z konopi. Wszystko teraz zależy z jakiego gatunku wykonamy ekstrakt. 

Spotkaliście się wcześniej z tymi nazwami? Są dla Was użyteczne?

 

 

Full-spektrum czyli jakie?

Konopie są bardzo interesującymi roślinami. Produkują one pond 400 różnych składników wytwarzanych w gruczole włosowych marihuany (trichomach).
Zarówno te, o których każdy słyszał (CBD, THC, THCA) jak i te mniej popularne jak terpeny. Innymi słowy pełne spektrum oznacza pełny zakres związków wytwarzanych w gruczołach trichomu. 

 

Każda z odmian Marihuany dostępnej w Polsce charakteryzuje się inną zawartością nie tylko głównych kannabinoidów jak THC i CBD, ale również innych kannabinoidów, terpenów, które odpowiadają za smak i zapach suszu, fitosteroli i innych związków. Podczas ekstrakcji uzyskujemy całą tę mieszankę w oleju. Można zatem wysnuć wniosek, że ekstrakt z różnych odmian będzie działał na każdego pacjenta inaczej.

 

 

Entourage effect

Słyszałeś o entourage effect (efekt anturaż/efekt otoczenia)?

Dr Russo wysunął teorię, w której stwierdził, że kannabinoidy oddziałując ze sobą wzmacniają wzajemnie swoje działanie. 

 

Pisząc po polsku- związki te razem będą działać silniej niż suma każdego z osobna. Dlatego jeśli wybierasz olejek z konopi warto mieć na uwadze to, żeby produkowany był z konopi jako rośliny nie z izolatu.

 

 

Jaka jest w takim razie różnica między FECO a olejem RSO?

Główną różnicą jest rodzaj alkoholu użyty do ekstrakcji i sposób w jaki jest wykonywany. W RSO jest to nafta i 99% alkohol izopropylowy, choć może też być spirytus a w FECO jest to spirytus. Jeśli jest wykonywane w aptece każdy z surowców ma jakość farmaceutyczną, czyli najwyższą czystość. Kontrolowana jest również temperatura aby jak najwięcej lotnych substancji pozostało w ekstrakcie.

 

 

Niekoniecznie możemy sprawdzić czy te strony, które oferują takie produkty RSO realnie pracują na odpowiednej czystości rozpuszczalnikach i surowcu. Jest to ten alkohol, którym zazwyczaj dezynfekujemy ręce czy czyścimy niektóre części, na przykład w waporyzatorze.

 

 

Końcowy ekstrakt z konopi jest bardzo gęsty w związku z tym, aby ułatwić dawkowanie pacjentom rozcieńczany jest do określonej przez lekarza objętości.
W końcu pacjent razem z lekarzem, szukają najniższej skutecznej dawki.

Ekstrakt z konopii vs olej RSO

 Czy olej RSO jest dostępny w aptekach?

W takiej postaci jak opisany na pierwotnej stronie twórcy będzie niemożliwy do otrzymania, ponieważ jak napisałam wcześniej mogą pozostać części rozpuszczalnika, którego spożywanie jest toksyczne. 

Krople zawierające THC legalne w aptece?

 Za to od czerwca jest możliwe uzyskanie ekstraktu olejowego ful-spectrum.
Jest apteka we Wrocławiu, która od czerwca wykonała dziesiątki takich ekstraktów. 

 

Jakie stężenia są dostępne? 

Z racji faktu, że ekstrakt jest wykonywany na podstawie indywidualnej recepty stężenie dobierane jest do między innymi kondycji i wieku pacjenta. Stężenie może być zbliżone do tego co znajdziemy w suszu. Jest też możliwość wykonania mniejszej lub większej zawartości. Ekstrakt może być wykonany z dowolnego dostępnego na rynku aptecznym surowca. 

Co trzeba zrobić aby uzyskać ekstrakt?

1. Skontaktuj się z lekarzem aby uzyskać niezbędne informacje na temat terapii konopnej i wyboru najlepszej postaci leku (waporyzacja, ekstrakt olejowy, kapsułki, czopki, maści, krople oczne)

2. Otrzymasz receptę, a jeśli lekarz będzie miał wątpliwości dotyczące wzoru recepty, napisz- na pewno pomogę

3. Skontaktuj się z apteką- oni pokierują Cię dalej  

Recepta? Po co? Ja widziałam w sklepie olejki z konopi!

Osoby bardziej zagłębione w wiedzę dotyczącą marihuany pewnie stwierdzą, że ta część jest niepotrzebna. Jednak uważam, że bardzo ważne jest jeszcze raz przypomnieć. 

Olejki, które dostaniemy w sklepach zielarskich czy aptekach zawierają dużą zawartość kannabinoidów nieposiadających działania psychoaktywnego.  Charakteryzują się dużą zawartością CBD a bardzo małą lub zerową zawartością THC.

FECO a CBD

Podsumowanie

  • Ekstrakty olejowe z marihuany stosowanej w celach medycznych są legalne w Polsce.
  • Dokładnie od 14 czerwca pacjenci mają możliwość uzyskania takiego preparatu w aptece po przedstawieniu recepty od lekarza. 
  • Lekarz w konsultacji z pacjentem wybiera odpowiednie stężenie i prowadzi przez terapię. Przeszkolony do tego farmaceuta wykona taki ekstrakt indywidualnie dla pacjenta. Odpowie również na wszystkie pytania.
  • Lekarz w konsultacji z pacjentem wybiera odpowiednie stężenie i prowadzi przez terapię. 
  • Wiele stron informuje o braku możliwości wykonania legalnie takiego leku. Sprawdźcie daty artykułów- w dniu publikacji rzeczywiście tak było. 
  • Rzeczywiście zakup oleju RSO przez internet jest nielegalny i zawsze będzie, ponieważ jedynym miejscem gdzie można dokonać zakupu leków odurzających jest apteka.

Like this article?

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest

Leave a comment

MgrCannabis.pl nie promuje stosowania konopi

Strona ma charakter czysto edukacyjny i przedstawia opinie autorów. Wszelkie treści zawarte na stronie mają na celu zwiększyć świadomość i wiedzę związaną ze stosowaniem konopi. Żadna z nich nie stanowi indywidualnej porady farmaceutycznej czy lekarskiej.

© 2021 , MgrCannabis , All rights reserved

Scroll to Top