Jakie zastosowania może mieć medyczna marihuana?

Do czego może służyć Medyczna Marihuana?

Odpowiedzi jest wiele i ciągle pojawiają się nowe badania kliniczne sprawdzające skuteczność kolejnych wskazań.

Wcześniej stosowanie Konopi w celach leczniczych, było bardzo kontrowersyjne. Traktowano ją tylko jako surowiec stosowany rekreacyjnie,
w wielu krajach często nielegalnie. Dopiero od kilku lat prowadzonych jest więcej badań klinicznych sprawdzających skuteczność w określonych wskazaniach.

 Pozwalają one sprawdzić dawkę, działania niepożądane

i długotrwałe skutki stosowania.

Warto pamiętać również o tym, że Marihuana stosowana jest w Polsce gdy formalna farmakoterapia jest nieskuteczna.

Nie wtedy, gdy wymyślimy sobie, że chcemy ją stosować i Pan Doktor radośnie nam ją przepisze. Nie, nie tędy droga.
O leczeniu określonych jednostek chorobowych decyduje lekarz i to on bierze pełną odpowiedzialność za przebieg terapii. Pokazuję jedynie alternatywę, którą można rozważyć w oparciu o indywidualną historię choroby.

W Stanach Zjednoczonych stosowanie Marihuany w celach leczniczych ma znacznie dłuższą historię. Dzięki artykułom naukowym możemy się dowiedzieć wielu bardzo interesujących informacji.

Chroniczny ból

Chroniczny ból jest najczęstszym powodem stosowaniem „medycznej” marihuany w Stanach Zjednoczonych. Dla przykładu w 2014 r 94% pacjentów stosujących medyczną marihuanę w Colorado wskazało  “silny ból” jako wskazanie do leczenia. Niektóre badania z Michigan wykazały, że stosowanie Marihuany było związane z redukcją stosowania opioidowych leków przeciwbólowych. Podobna analiza danych z Medicare Part D sugeruje znaczną redukcję przepisywanych leków przeciwbólowych u pacjentów stosujących „medyczną” Marihuanę.

 

 

Według Raportu z 2017 r „Zdrowotne efekty Marihuany i kannabinoidów: aktualny stan dowodów i zalecania dotyczące badań” (THE HEALTH EFFECTS OF CANNABIS AND CANNABINOIDS ) wydanych przez Narodową Akademię Nauk Stanów Zjednoczonych wskazała, że są statystycznie istotne dowody na skuteczność w leczeniu:

  • chronicznego bólu u dorosłych

  • nudności i wymiotów spowodowanych chemioterapią

  • odczuwalnej przez pacjenta spastyczności (tu dowódtu też)

są umiarkowane dowody na skuteczność stosowania Marihuany i kannabinoidów

  • poprawę krótkoterminowych wyników snu związanych z zespołem obturacyjnego bezdechu sennego, przewlekłym bólem i stwardnieniem rozsianym (kannabinoidy)

są ograniczone dowody, że kannabinoidy i Marihuana:

  • zwiększa apetyt i zmniejsza redukcję wagi związaną z HIV/AIDS

  • poprawia dającą się zmierzyć klinicznie spastyczność u pacjentów chorujących na stwardnienie rozsiane

  • redukuje zachowania związane z zespołem Tourette’a

  • zmniejsza objawy lęku, oceniane w teście wystąpień publicznych, u osób z zaburzeniami lęku społecznego (CBD)

  • poprawia objawy związane z zespołem stresu pourazowego (PTSD)

Pacjenci chorujący na migrenę uzyskali pozytywne wyniki leczenia po zastosowaniu szczepu, który zawiera wysoki THC: niski CBD z przeważającymi terpenami β-kariofilen i β-mircen.

Skuteczność stosowania kannabinoidów a szczególnie CBD, została udowodniona w leczeniu lekoopornych form padaczek takich jak zespół Lennoxa-Gastauta lub zespół Dravet’a. Jest nawet zarejestrowany w tym wskazaniu lek gotowy (Epidyolex) dla dzieci od 2 roku życia.

Powstało wiele badań pokazujące skuteczność stosowania kannabinoidów w leczeniu problemów ze snem– sugerują one, że kannabinoidy mogą mieć pozytywny wpływ na jakość snu, zmniejszać liczbę przebudzeń. Związane są one często z chronicznym bólem, zespołem pourazowym, stwardnieniem rozsianym (przegląd). Potrzeba więcej badań by udowodnić skuteczność, znaleźć odpowiednią dawkę i poznać długoterminowe konsekwencje

Like this article?

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest

Leave a comment

MgrCannabis.pl nie promuje stosowania konopi

Strona ma charakter czysto edukacyjny i przedstawia opinie autorów. Wszelkie treści zawarte na stronie mają na celu zwiększyć świadomość i wiedzę związaną ze stosowaniem konopi. Żadna z nich nie stanowi indywidualnej porady farmaceutycznej czy lekarskiej.

© 2021 , MgrCannabis , All rights reserved

Scroll to Top