Terpeny w Konopiach: Klucz do Pełnego Potencjału Medycznego

terpeny- po co, na co i dlaczego

W artykule znajdziesz:

 

Wpływ na Aromat, Smak i Terapeutyczne Działanie

Terpeny to organiczne związki lotne, które odgrywają kluczową rolę w charakterystycznym aromacie i smaku konopnych odmian. Mimo to ich wpływ sięga znacznie głębiej, dodatkowo wpływając na terapeutyczne działanie konopi. W ten sam sposób wpływa na różnice między odmianami Sativa i Indica. Rozumienie roli terpenów jest niezwykle istotne w kontekście dostosowywania terapii do potrzeb pacjentów oraz wydobycia pełnego potencjału konopi.

Poniżej zostały opisane wszystkie terpeny, które występują w dużej ilości w konopiach medycznych występujących w Polsce.

Od kwiatowych, przez słodkie, owocowe i ziemiste do zapachu paliwa, znajomość każdych przybliża Cie do znalezienia najbardziej odpowiadającej odmiany. Co składa się na zapach każdej z odmian? Jest wiele czynników odpowiadających za wygląd zapach, wygląd i smak każdej z odmian.

Terpeny w konopnych kwiatach stają się coraz ważniejszym obszarem badań naukowych. Te organiczne związki chemiczne nie tylko nadają charakterystyczne aromaty. Dodatkowo wpływają na różnice w działaniu między odmianami konopi Sativa i Indica. W konsekwencji rozumienie terpenów może pomóc w lepszym dostosowaniu terapii i wydobyciu pełnego potencjału konopi.

Terpeny: Definicja i Rola

Terpeny stanowią grupę organicznych związków chemicznych obecnych w olejkach eterycznych roślin. Przede wszystkim, to one nadają konopiom ich specyficzne zapachy i smaki, mimo to ich funkcje idą znacznie dalej. Dodatkowo, związki te posiadają właściwości lecznicze, takie jak działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwlękowe i przeciwbólowe.

Terpeny a charakterystyka Konopi

Terpeny odgrywają znaczącą rolę w kształtowaniu zapachu, smaku i wyglądu konopi, są odpowiedzialne za to, co czujemy, gdy oceniamy aromat kwiatu konopi. To dlatego gdy wąchamy Lemon Skunk tak intensywnie pachnie cytrusami. Wiesz, który terpen za to odpowiada? W zależności od zawartości terpenów, można wyróżnić odmiany o różnych aromatach i smakach.

Różnice między odmianami Sativa i Indica

Wielu pacjentów dzieli konopie na odmiane Sativa i Indica Odmiany Sativa często zawierają terpeny o cytrusowych i stymulujących aromatach, co wpływa na działanie energetyzujące, po którym ciężko zasnąć. Z kolei Indica charakteryzuje się ziemistymi i relaksującymi zapachami, co sprzyja działaniu uspokajającemu i przeciwbólowemu ułatwiając zasypianie.

Od tego podziału już bardzo często się odchodzi. Z jednej strony wynika to z faktu, że konopie są o wiele bardziej złożonymi roślinami i coraz więcej publikacji pokazuje, że ten podział jest przestarzały i na rynku mamy obecne wyłącznie hybrydy. Z drugiej strony stanowi on pewne uogólnienie, szczególnie na początku drogi, do ustalenia preferencji terpenowych. 

Odmiany Sativa często zawierają terpeny o cytrusowych i rzeźkich aromatach, co wpływa na działanie energetyzujące, po którym ciężko zasnąć.
Z kolei odmiany Indica charakteryzują się ziemistymi i relaksującymi zapachami, co sprzyja działaniu uspokajającemu i przeciwbólowemu ułatwiając zasypianie.

Najczęściej Występujące Terpeny

Patrząc na odmiany konopi możemy wyróżnić pierwszo i drugorzędowe terpeny. Pierwszorzędowe głównie odpowiadają za to, jak roślina wygląda, smakuje, jak pachnie. Drugorzędowe terpeny są substancjami, które nadają warstwowości i głębi. Terpeny pierwszorzędowe nadają charakterystyczny zapach, smak i wygląd, terpeny drugorzędowe, które nadają warstwowość i głębi. Oczywiście za zapach odpowiada również setka innych związków niż terpeny. Pomimo to, ze względu na potrzeby artykułu zawęzimy te informacje, aby podkreślić główne działanie.

Podział na odmiany Sativa i Indica stanowi pewną podstawę lub uproszczenie, szczególnie na początku drogi, do ustalenia własnych preferencji terpenowych.

Terpeny Pierwszorzędowe:

β-Pinen, α-Pinen

 

Często charakteryzuje się zapachem szałwii i świerku. Wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwpłytkowe. Wykazuje działanie rozluźniające na oskrzela, w związku z tym pomaga przy łagodzeniu objawów astmy. Stosuje się go do zwiększenia koncentracji.

Humulen

Można go połączyć z zapachem chmielu. Posiada drzewny aromat i hamuje apetyt. Poza tym równie ważne jest działanie przeciwbakteryjne, przeciwbólowe i przeciwzapalne. To ostatnie znalazło zastosowanie w przypadkach stanów zapalnych skóry.

Limonen

Znanym jest z żywego, cytrusowego zapachu, poprawiającego nastrój i redukującego niepokój zapachu.

W konsekwencji często stosowany w terapii wspomagającej leczenie depresji i stresu. Dodatkowo może być pomocny w chorobach przewodu pokarmowego. Posiada wiele potencjalnych działań w tym przeciwzapalne, antygrzybicze i antybakteryjne.

Odmiany które zawierają „lemon” lub „sour” w nazwie zazwyczaj zawierają więcej tego terpenu.

β-Mircen

Jest jednym z najczęściej występującym związkiem aromatycznym. Zazwyczaj ma ziemisty zapach, ale w zależności od odmiany może posiadać cytrusowa i owocowe nuty.

To terpen o ogólnym działaniu relaksującym na ciało, w konsekwencji może być stosowany w stanach skurczowych mięśni. Wykazuje również właściwości przeciwbólowe, ponieważ stymuluje uwalnianie endogennych opioidów
Odmiany zazwyczaj charakteryzują się wyciszającym efektem działania, co czyni je pierwszym wyborem wśród pacjentów z bólem lub problemami z zasypianiem.

Linalol

Ten ostry, kwiatowy zapach jest odpowiedzialny za rozpoznawalny wszędzie zapach marihuany. Lawenda, mięta, cynamon czy kolendra również zawierają linalol. Gdy przypomnimy sobie relaksujący zapach lawendy nie zaskoczy nas to, że linanol ma silne właściwości wyciszające

Linalol wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i rozluźniające, dlatego dobrym pomysłem będzie wybranie odmiany bogatej w linalol dla pacjentów z RZS, depresją, bezsennością, odczuwający skurcze mięśni.

Terpinolen

Za piękny zapach rozmarynu odpowiedzialny jest między innymi terpinolen. Terpen ten zazwyczaj występujący w odmianach Indica. Co jak można się domyślać wykazuje właściwości wyciszające i rozluźniające

Przegląd kilkuset badań wskazał na działanie przeciwgrzybicze, przeciwutleniające, oraz owadobójcze. Badania na komórkach potwierdziły właściwości ułatwiające gojenie, przeciwzapalne i redukujące liczbę wolnych rodników. Dodatkowo, jedym z ciekawszych właściwości są właściwości przeciwbakteryjne nawet wobec niektórych lekoopornych bakterii- to badanie jest bardzo obiecujące.

Drugorzędowe:

Kariofilen

Odpowiada a pieprzny, ostry zapach roślin pieprzu, jak również można go znaleźć w cynamonie, bazylii, oregano, który jest mocniej odczuwalny po dekarboksylacji z udziałem wyższej temperatury.

Wykazuje działanie przeciwzapalne, gastroprotekcyjne, przeciwzapalne, przeciwbólowe, dodatkowo działa neuroprotekcyjnie

Bisabolol

Inaczej zwany lewomentolem można znaleźć zarówno w konopiach jak i rumianku, Terpen ten zyskał dużą popularność u producentów kosmetyków, przez wzgląd na swoje właściwości.

Jedną z bardzo ciekawych właściwości jest zdolność do zwiększania absorbcji innych składników, które są nałożone na skórę. W dużych ilościach również może być skuteczny w leczeniu infekcji bakteryjnych jak również w leczeniu ran. Działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo oraz łagodzi podrażnienia

Eukaliptol

Nazwa nie kłamie, jeśli powrócimy w pamięci do zapachu eukaliptusa to właśnie tak pachnie eukaliptol. Ten mentolowy zapach oraz wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Mentolowy zapach stosowany na skórę może wywołać efekt chłodzący. Jest terpenem występującym w mniejszej ilości w konopiach.

Jeśli spojrzymy na jego medyczne właściwości eukaliptol działa przeciwbólowo, spowalnia wzrost bakterii i grzybów. Dodatkowo chłodzący efekt pozwala zmniejszyć stan zapalny oraz działa relaksująco.

Nerolidol

Terpen głownie o zapachu kwiatowym. Często można spotkać w jaśminie, olejku z drzewa herbacianego i olejku z trawy cytrynowej. Jest to często połączenie mixu róży, cytrusów i jabłek z domieszką drzewnej nuty.

Jest świetnie znany ze swoim przeciwpasożytniczych, przeciwzapalnych, przeciwgrzybiczych i przeciwbakteryjnych właściwości.

Guaiol

Terpen ten można znaleźć w wielu tradycyjnych Chińskich lekarstwach o właściwościach antynowotworowych. Jest wiele badań na komórkach, szczególnie to z 2022r , które wskazują na potencjalne właściwości przeciwnowotworowe w przebiegu leczenia niedrobrokomórkowego raka płuca, jednak aby zbadać mechanizm i uzyskać dowody konieczne są kolejne badania.

Od jakiej temperatury warto zacząć waporyzację?

To pytanie słyszę od prawie każdej osoby zaczynającej swoją drogę z medyczną M. Ogólna zasada jest taka- jeśli zależy Ci na działaniu bardziej energetyzującym waporyzacja powinna kończyć się na temperaturze 167-170 st C. Jeśli celem jest działanie wyciszające od 160 możesz zacząć a maksymalna temperatura to 220 st C. 
Pierwszym punktem jest sprawdzenie profilu terpenowego suszu, który masz. Następnie sprawdź, który z pierwszych 4 terpenów ma najniższą temperaturę wrzenia- od tej temperatury zacznij waporyzację co 2 zaciągnięcia stopniowo ją zwiększaj co 5 stopni Celciusza. Szukanie odpowiedniego miksu temperaturowego jest kwestią indywidualną- sprawdź kilka wersji i najlepiej zapisz to gdzieś, żeby nie uciekło.

Terpeny Działanie Zapach Temperatura parowania [st C]  
Kariofilen przeciwzapalne, gastroprotekcyjne, przeciwzapalne, przeciwbólowe,
hamuje wzrost apetytu
drzewny, ziemisty, pieprzny 130
 
Pinen przeciwbakteryjne i przeciwpłytkowe. rozluźnijące na oskrzela, zwiększenia koncentracje (neuroprotekcyjne) sosnowy 156  
Nerodilol antyoksydacyjne, neuroprotekcyjne, gastroprotekcyjne drzewny, ziemisty, owocowy 122  
Bisabolol przeciwzapalnie
rozluźniające
słodki, ziemisty, kokosowy 153  
Mircen relaksujące na ciało, przecibólowe w zależności od stężenia,
 jeśli odmiana zawiera więcej niż 0,5% mircenu wykazuje właściwości relaksujące,
ponizej 0,5% masy wykazuje działanie energetyzujące
drzewny, ziemisty, piżmowy 168  
Humulen wyciszające, przeciwbólowe, przeciwbakteryjne, zmniejsza łaknienie drzewny, ziemisty, ziołowy 107  
Limonen wyciszająco, przeciwzapalnie, redukuje stres, nie stymuluje nadmiernie apetytu cytrusowy 176  
Terpinolen przeciwutleniające,
wyciszające,
relaksujące, przeciwzapalny, redukujący stres
sosnowy, kwiatowy, żywy 185.5  
Linalol przeciwzapalne, przeciwdepresyjne, rozluźniające mięśnie kwiatowy, cytrusowy 198  
Eucaliptol przeciwbólowo, miejscowo, w dużych ilościach działa chodząco mentolowy, żywy 176  
Guaiol wykazuje działanie przeciwnowotworowe słodki, miodowy zapach 205  
Terpinelol wyciszający, przeciwutleniacz, antymalaryczny, inhibitor AChE sosnowy, kwiatowy 198  

Terpeny w Praktyce

Badania wskazują, że terpeny, w połączeniu z kanabinoidami, flawonoidami i wieloma innymi związkami wpływają na tzw. efekt entourage (efekt otoczenia), co oznacza, że różne kombinacje terpenów mogą mieć różne oddziaływanie na organizm. Dlatego poznanie roli terpenów jest istotne, aby dostosować terapię i wykorzystać pełny potencjał konopi w medycynie.

Terpeny stanowią klucz do wyboru odpowiedniej odmiany konopi, dostosowanej do indywidualnych potrzeb. To fascynujący obszar badań, który pozostaje przedmiotem dalszych dociekań naukowych.

Like this article?

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest

Leave a comment

MgrCannabis.pl nie promuje stosowania konopi

Strona ma charakter czysto edukacyjny i przedstawia opinie autorów. Wszelkie treści zawarte na stronie mają na celu zwiększyć świadomość i wiedzę związaną ze stosowaniem konopi. Żadna z nich nie stanowi indywidualnej porady farmaceutycznej czy lekarskiej.

© 2021 , MgrCannabis , All rights reserved

Scroll to Top